Crullé Smart Glasses

Sve je bolje kada ima ugrađen Bluetooth pa tako i naočale koje samim time postaju pametne.

Matt Marenic
Blog: mattmarenic.com
6 min readSep 8, 2021

--

Mogu sa sigurnošću reći da živimo u doba kada više ne razmišljamo o tehnologiji te da je ona postala sastavni dio naših života. Danas je gotovo svaki uređaj koji posjedujemo u neku ruku “pametan”. A ako i nije, može se pronaći njegova pametna verzija.

No prvo bi bilo pametno da objasnim što to znači “pametan” uređaj. Moje shvaćanje te terminologije je da pametan uređaj ima mogućnost da komunicira s drugim uređajima te na određeni način poboljšava i proširuju mogućnost uređaja na koji je spojen. Kako danas svjedočimo tome da je mobitel postao osnovni uređaj bez kojega ne možemo, on je ujedno i baza na koju spajamo razne uređaje.

Danas je posve normalno da skoro svako nosi pametan sat, ali zato je još uvijek novost imati pametne naočale ili bolje reći okvire koji se po ničemu ne razlikuju od klasičnih. Skoro pa ulazimo u sferu Ethan Hunta iz Nemoguće misije. Šalu na stranu, ali to smatram velikim komplimentom jer ne bih nosio SF okvire pa da te svi čudno gledaju gdje god se pojaviš. Postoji naravno mjesto i vrijeme za to, ali ne za svaki dan.

A što su to zapravo pametni okviri i što oni sve mogu?

Moram priznati da sam se i sam iznenadio kada sam vidio da su i kod nas dostupni pametni okviri. Ono što je još bolje, dostupni su za normalnu cijenu bez da se za njih mora dati neka suluda cifra. No, o cijeni ćemo malo kasnije. Prvo da mi prođemo razlog zbog kojeg su okviri pametni.

Ne znam tko je pratio seriju “The Big Bang Theory”, ali tamo ima nastavak gdje ekipa pomaže Penny napraviti njezine “Penny Blossoms” ukrase za okusu i netko od geekova spomene kako bi ti ukrasi bili bolji da se u njih ugradi Bluetooth, jer sve s Bluetoothom je bolje. I stvarno je to istina — sve je bolje! Pa su tako i Crullé Smart okviri s plavim zubom bolji od klasičnih i prije svega pametni.

Pamet naravno ne dolazi sama, tako je potrebno da okviri budu spojeni s mobitelom koji će biti mozak. Okvire je moguće spojiti sa svim Android i iOS uređajima koji podržavaju Bluetooth 5.0 tehnologiju. Da bi Crullé Smart okviri funkcionirali, nije potrebno imati posebnu aplikaciju, dovoljno je da su spojeni na mobitel. Kada se spoje s mobitelom dobivate mogućnost da odgovorite na poziv, slušate muziku i komunicirate s pametnim asistentom kao što je Siri ili Google Assistant.

Kako su moji okviri spojeni s iPhoneom, tako sam ja razgovarao sa Siri.

Upravljanje funkcijama se odvija preko tipki osjetljivih na dodir koji se nalaze na svakom krilu okvira otprilike gdje i naziv Crullé. S naočalama dolaze i upute za korištenje da znate koja kombinacija tipki što pokreće pa obavezno sve proučite. Meni je trebalo par dana da bi sve pohvatao, ali kada jednom naučite, teško da ćete nešto krivo stisnuti.

Npr. ako s desne strane dva puta dotaknete okvir, pokrenuti ćete slušanje muzike, a ako s lijeve strane tri puta dotaknete okvir pokrenuti ćete asistenta. Pomoću asistenta je moguće i nazvati nekoga, tako da mi je to jedna od opcija koje sam najviše koristio. Stvarno je fora reći: “Siri call XY!”. Tek sada preko pametnih okvira sam počeo koristiti Siri kako treba. Prije bi se rijetko sjetio da je pokrenem, a ovako samo kažem i dobijem sve odgovore koje mi trebaju. Mana je što i dalje trebate koristiti engleski ili neku drugi svjetski jezik, ali ako i niste na VIs jezicima, možete naučiti tih par osnovnih fraza.

Svakako najbolja opcija kod pametnih okvira mi je mogućnost razgovora. Slušanje muzike je također super, ali razgovaranje je to što me na prvu osvojilo. Sada bez obzira gdje sam mogu vrlo lako odgovoriti na poziv i obaviti ga bez da smetam nekome. Pozivatelj me uvijek bez problema čuje, a i ja njega. Ugrađeni zvučnici se nalaze na svakom krilu i usmjereni su tako da zvuk ide direktno prema uhu. Što se tiče jačine, negdje spadaju u zlatnu sredinu, niti su previše glasni niti su previše tihi. Glasnoću reguliramo preko mobitela.

Za razgovor sam uvijek imao jačinu negdje malo manje od pola. Sve glasnije mi je smetalo. Što se tiče glasnoće prilikom slušanja muzike, to je ovisilo o tome u kakvom sam okruženju bio. Ako je oko mene bila buka onda sam znao slušati muziku i na najglasnije. Stvar koju svakako morate uzeti u obzir je ta da zvučnici ne idu direktno u uho, tako da nema zvučne izolacije kao u klasičnim slušalicama. Za glasno slušanje muzike ćfete trebati klasične slušalice.

Kako nisam pobornik glasnog slušanja, meni je uživancija slušati muziku preko pametnih naočala. Doma kada radim nešto ili kada idem nešto obavljati po gradu, a tada redoviti i zaboravim slušalice pa sada više nemam problema jer su naočale uvijek na glavi. Što se tiče trčanja, tu sam nekako podijeljena mišljenja jer ne volim trčati s naočala, ali možete ih imati bez problema jer su vodootporne. To naravno ne znači da možete s njima plivati ili skakati u bazen, ali ne morate se brinuti ako vas negdje uhvati pljusak.

Nisam nigdje pronašao kolika je jačina baterija koje su ugrađene u okvire, ali dvije su i prema specifikaciji omogućuju do 160 sati autonomije, do 4 sata razgovora i tri sata slušanja muzike. Podaci za razgovor i slušanje muzike su u pravilu točni. Čak mi se znalo dogoditi da izvučem i koju minutu duže. Vrijeme autonomije je dosta relativno jer ovisi o puno faktora, a najviše o tome koliko razgovarate ili slušate muziku. Rekao bih da u prosjeku možete očekivati da će baterija izdržati cijeli dan korištenja tako da ujutro prije odlaska na posao ili školu napunite bateriju. Moje je pravilo da tijekom noći ugasim okvire. Ne vidim potrebu da moraju cijelu noć biti upaljeni.

Okviri se gase/pale tako da oko četiri sekunde držimo dotaknutu jednu i drugu touch tipku. Nemojte se iznenaditi da se dogodi i to da se baterija na jednom krilu ugasi prije drugoga, ali u pravilu obje baterije se prazne u isto vrijeme ili u razmaku do 5 minuta. Punjenje se odvija preko POGO magnetnog punjača. Kabel dolazi u pakiranju s naočalama, ali ne i punjač pa možete bez problema iskoristiti onaj od mobitela. Da bi se baterije napunile od 0 do 100% potrebno je oko 15 minuta.

Za kupnju Crullé Smart okvira ne morate puno tražiti na Internetu, dostupne su online na adrialece.hr. Model koji sam ja izabrao je CR06B, a na njega se mogu staviti normalna dioptrijska stakla ili se odmah mogu kupiti stakla sa zaštitom od sunca pa onda imate pametne sunčane naočale. U paketu osim kabela za punjenje još dolaze upute za korištenje, zaštitni etui i krpica za čišćenje. Za kraj još treba spomenuti cijenu. Ona je po mome mišljenu i više nego povoljna i kreće se oko 899 kuna (ovisno o popustu). Ponekad nije skupo biti pametan.

I vjerujte mi da jednom kada pređete na pametne naočale, nema više povratka na stare klasične. A The Big Bang Theory ekipa je u prava da sve s Bluetoothom — je bolje!

--

--