Moj prijatelj GLAZBA i kvartet glazbenih aplikacija

Matt Marenic
Blog: mattmarenic.com
3 min readJan 18, 2019

--

Imam jednog prijatelja koji je godinama uvijek tu negdje u blizi. Obilježio je puno mojih životnih događaja, bio uz mene kada mi je bilo teško, veselio se nebrojeno puta, a i dalje me nastava uveseljavati.

Ime tog super prijatelja je GLAZBA! Sve velikim slovima jer ne želim umanjiti veličinu ovoga prijateljstva.

Da, glazba je ta koja je nekako uvijek tu negdje, svira lagano u pozadini. Nekako je onda logično da i tijekom trčanja imam glazbenu podlogu jer su mi misli tada nekako usmjerenije. Bilo je pokušaja trčanja i bez glazbe, ali jednostavno nije išlo. To prijateljstvo je neraskidivo!

Šalu na stranu, ali muzika može imati itekako važnu ulogu u trčanju. To je jedna pozitivna energija koja nas gura naprijed i može biti naša uzdanica kada nam je teško. Svima je poznat onaj osjećaj kada misliš da više ne možeš, a na playlistu počne “tvoja pjesma” koja te napuni energijom taman da izdržiš do kraja. Nije loše imati tako spremljeno par “power songs” koje si u tim trenucima slabosti uvijek možemo pustiti.

Jedna pjesma koja se nalazi na mojem “power playlistu” je “All Of The Lights” od Kanye Westa. Ima nešto posebno u toj pjesmi — u korištenim samplovima, glasovima, zapravo u fuziji energije koju pjesma posjeduje koja na mene djeluje tako da mi uvijek podigne raspoloženje.

Ne znam koliko je vama bitno način na koji se sluša glazba ili bolje reći od kuda se sluša, ali meni je i to dosta bitno. Najviše iz razloga jednostavnosti i dostupnosti. Stoga je kombinacija pametni telefon i probrane aplikacije najbolje (i zapravo jedino) rješenje. Momentalno koristim Sony Xperia XZ2 Compact mobitel koji mi je praktičan zbog svoje kompaktne veličine, a prilikom trčanja mi ne smeta.

Glazbene aplikacije koje u zadnje vrijeme redovito koristim su: Mixcloud, Deezer, (Google) Play Music i Tunein Radio.

Mixcloud mi je možda i najveće otkriće od glazbenih programa jer se na njemu nalaze milijuni glazbenih mikseva i radio emisija, a najbitnije je što se sve to može besplatno slušati. Jedina mana koju sam našao kod ovoga servisa je to što ne dopušta skidanje emisija, nego su one samo dostupne preko streama. Tako ako se nađete na području gdje nemate mobilnog signala — zid.

Deezer ne trebam posebno spominjati. Glazbeni servis s nekoliko milijuna pjesama. Ako plaćate mjesečnu pretplatu onda se možete uživati u neograničenom streamu svih pjesama i album te ih sve skinuti spremiti za offline slušanje. Ako koristimo besplatan pristup, tada svu glazbu slušamo na random, ali sviraju one pjesme koje smo označili da nam se sviđaju te žanrovski slične.

Google Play Music aplikacija dolazi predinstalirana sa skoro svakom Android mobitelom. Kao i Deezer, preko servisa se može uživati u streamu nekoliko milijuna pjesama i albuma za što se plaća mjesečna pretplata. Ako ne želite plaćati pretplatu, postoji mogućnost da na servis uploadamo svoju glazbenu kolekciju i čuvamo je u Google cloudu. Svatko može uploadati do 50 tisuća pjesama tako da servis može spremiti našu cijelu kolekciju koja nam uvijek može biti dostupna. Pjesme koje smo uploadirali također možemo skinuti offline ako trčimo na području gdje nema signala.

U jednom trenutku je bilo normalno da svaki mobitel ima ugrađeni radio, dok je to sada sve više rijetkost. Zato je TuneIn Radio aplikacija ta koja rješava taj problem. Snimiš je i uživaš u svojoj omiljenoj radijskoj postaji. Moj radijski favorit je Yammat FM pa poslušajte što se tamo sve pušta.

--

--