Odluke koje nekada nisu najispravnije

I veliki svjetski brendovi donesu krive odluke vezane za svoje proizvode i servise.

Matt Marenic
4 min readSep 13, 2023

--

Ovih dana čekam da izađe nova verzija softvera za iPhone i Apple Watch. Veseli me svaka novina koji će taj softver donesti, ali ponajviše novosti u aplikacijama poput Messenger koju stalno koristim. To me navelo i na razmišljanje o nekim aplikacijama za trčanje koje sam tijekom vremena vrlo rado koristio, a onda sam jednostavno prestao i prešao na druge.

Razmišljajući tako o razlozima zašto sam mijenjao aplikacije sam došao do zaključka da su za to krivi sami brendovi — Adidas i Nike.

Izbacivane su nove verzije aplikacija bez da su previše pitali same korisnike te na kraju čak i ukinuli cijele service jer su zaključili da im više nije isplativ ili zanimljiv, a mišljenja sam da se radilo o pogrešnoj odluci.

Jedna od prvih aplikacija za trčanje za koju sam se stvarno jako zagrijao je bila Nike+ Running koja je kroz godine mijenjala imena da bi danas bila poznata pod imenom Nike Run Club. Ne znam tko se još sjeća, ali originali app se morao kupiti i koštao je par dolara.

Ono što me privuklo Nike+ appu je društvena komponenta.

Mogao si dodavati prijatelje, komentirati aktivnosti, navijati kada je netko počeo s trčanjem itd. Uglavnom, community je bio zdrav. Uz app, Nike je imao i Nike+ dodatke poput narukvice s kojima si mogao mjeriti “Fuel”, bodove slične potrošnji kalorija. Postojala je i web verzija platforme pa si na velikom Internetu mogao pratiti svoj napredak, gledati svoje odrađene aktivnosti i imati interakciju s ostalim korisnicima.

Moglo bi se reći da je onda iz vedra neba Nike počeo pojednostavljivati platformu te po malo po malo gasiti opcije, da bi na kraju dobili ovo što imamo danas. Servis koji je dostupan samo preko aplikacije i koji nema naprednijih opcija za one koji traže (i trebaju) više statistike.

Nike Run Club app za Apple Watch je jedan od najboljih i najpreglednijih za trčanje, ali ima jedan detalj koji je meni neprihvatljiv.

Ako s appom pratite aktivnost, rutu koju vam očita GPS će biti dostupna samo unutar Nike aplikacije, ne i ostalim aplikacijama. Ako recimo tu aktivnost dijelite dalje na npr. Stravu, tamo vam ruta neće biti vidljiva.

Nedostatak web verzije je po meni također veliki minus te sam mišljenja da svaki ozbiljan servis bi trebao imati web verziju za lakši i brži pregled naprednije statistike. Žao mi je što je Nike donio takve odluke jer je zasigurno izgubio dobar dio korisnika. Opet, velikoj većini korisnika će ovo što imaju sada biti i više nego dovoljno, ali zašto se ne bi bilo za sve?

Nike je radio greške, ali Adidas je taj koji je ugasio cijeli ekosustav bez da je dao dostojnu zamjenu — čak i danas puno godina nakon gašenja.

Oni koji su dugo u trčanju se sigurno sjećaju Adidas miCoach platforme. Osim same platforme i aplikacije koja je postojala na skoro svim mobilnim operativnim sustavima (da, čak i za Windows Phone), Adidas je imao i cijeli niz hardverskih dodataka koje su se vezale na tu platformu. Bila je tu pametna lopta, SPEED_CELL, fit smart te čak i pametni full touch Android Smart Run sat.

Razlog zbog kojeg sam jako volio tu platformu je bila jednostavnost korištenja, jako dobra integracija sa svim hardverskim dodacima i planovi treninga koji su davali povratnu informaciju u realnom vremenu. Kao da ste imali virtualnog trenera koji vam je tijekom aktivnosti govorio kada bi trebali ubrzati ili smanjiti intenzitet treninga. Siguran sam da danas postoje takve platforme i servisi, ali ja ih nisam pronašao, a i vjerojatno nisu besplatni.

miCoach planovi treninga su mi puno pomogli za poboljšanje prosjeka trčanja po kilometru te dostizanje dužina poput 10 ili 15 kilometara koje su mi se nekada činile nedostižnima.

Adidas je počeo s gašenjem miCoach platforme onoga trenutka kada je kupio Runtastic platformu koja je u tome trenutku imala dvostruko više korisnika. No i Runtastic je doživio mnoge promjene (na gore) prije nego je skroz ugašen i pretvoren u današnji Adidas Running.

Opcija zbog kojeg sam jako volio Runtastic je praćenje aktivnosti u realnom vremenu. Sa startom aktivnosti si mogao generirati link preko kojeg su te drugi korisnici mogli online pratili te vidjeti tvoju statistiku, kao i trenutnu lokaciju. Također je postojala i web verzija platforme, a servis je bio dobro integriran s ostalima.

S jedne strane razumijem da se prelazilo na mobilnu platformu, ali neke odluke su se mogle biti i pametnije.

Pogotovo to mislim na Adidasovo gašenja miCoach platforme. Gubitak par milijuna sretnih korisnika te vrlo dobro razrađenog i integriranog ekosustava. Nije nešto čime se baš možeš hvaliti. Srećom da Strava nema tih problema te ona samo širi svoje mogučnosti integracije.

--

--