Salomon Speedcross 4

Što za početak napisati o tenisicama s kojima sam u nešto manje od mjesec dana pretrčao nešto manje od 200 kilometara i otrčao svoju prvu trail utrku na Jahorini? Nema se tu punu za reći osim da su položile sve moje testove, čak i one koje nisam niti planirao da se dogode.

Matt Marenic
Blog: mattmarenic.com
5 min readAug 14, 2018

--

Vjerojatno ne postoji trkač koji nije čuo za brand Salomon te koga god pitate da vam nabroji tri trail brenda, sigurno će spomenuti i Salomon. Logično, pošto se brand više specijalizirao za trail i outdoor nego cestu, iako naravno u svojoj ponudi imaju i modele za cestu. Ovoga puta, cesta me nije zanimala, jer sam trebao dobre i pouzdane tenisice za trail. Na izbor sam imao više modela, ali sam na kraju prema preporukama (Hvala Mario!) odlučio za model Speedcross 4. Kako nisam do sada imao iskustva sa Salomon tenisicama, dobro mi je došla preporuka.

Koliko god imao iskustva o odabiru tenisica, kod odabira novih brendove, volim poslušati savjet drugih i prije kupnje pogledati što kažu recenzije na Internetu.

Ono što me prije svega privuklo modelu Speedcross 4 je mala težina tenisice i agresivna potplata koja neće skoro nikada proklizati (provjereno). Kako za cestu imam dosta lagane tenisice, onda mi je trebalo i nešto slično za trail. Namjerno sam izbjegavao GORE-TEX verzije jer mi je u tim tenisicama jako vruće, pogotovo u toplijem dijelu godine kada mi je vruće od svega i najradije bi trčao gol.

Običan” Speedcross 4 model ne sadrži spomenutu zaštitu od kiše, ali ipak posjeduje određenu zaštitu od vode, tako da noge neće biti mokre s prvim kapima kiše. Prozračnost prilikom trčanja je prilično dobra te vam se noge neće upariti. Čak je i sušenje tenisice dobro riješeno pa ako ugazite cijelom tenisicom u vodu, vrlo brzo se osuše. Nisam od onih koji vole imati mokre tenisice na nogama, zao mi je brzo sušenje vrlo bitno.

Ono čime sam izrazito zadovoljan sa Salomon Speedcross 4 modelom je i zaštita stopala te kako se tenisica dobro prilagodi po stopalu. Prednji dio tenisice je lagano podignut te sadrži gumu koja sprječava moguće udarce u prste koji se mogu zadobiti prilikom trčanja. SensiFIT kavez je poprilično mekan, ali kada se učvrsti s Quicklace sistemom, čvrsto drži tenisicu priljubljenu uz stopalo. A u ovaj sistem vezanja sam se zaljubio na prvu. Samo povučeš strunu, zategneš kopčom te višak spremiš u jezik. Nema mašne koja se može “slučajno” odvezati. Prilikom dugotrajnog trčanja sam primijetio da Quicklace sistem lagano popusti, ali zanemarivo. U par sekundi se sve opet zategne.

Kako svaki brand ima sebi specifičnu veličinu kalupa koje koristi za veličinu, ovdje svakako morate obratiti dosta pozornosti na to. Probao sam veličinu 45 ⅓ i 46 te sam se na kraju odlučio za ovu prvu. Veličina 46 mi je prevelika te mi stopalo ima previše mjesta, a 45 ⅓ taman koliko mi je stopalo veliko. Možda bi mi najbolje odgovarala neka među veličina, ali kako je nema, morao sam se tako odlučiti. S ovom veličinom nošenje debljih čarapa koje imaju dodatno pojačanje na prstima ne dolazi u obzir jer mi onda tenisica postane pretijesna prilikom dužeg trčanja.

Ono koji imaju šira stopala, neka uopće ne razmišljaju o “normalnom” modelu, nego da odmah potraže “wide” model tenisice. Možda će im na prvu običan model biti ugodan, ali čim napravite par sto metara, sve će vas žuljati. Zato poštedite se te muke. Što se tiče ugodnosti same tenisice, OrthoLite uložak je vrlo ugodan i mekan te pruža stabilnost stopalu bez obzira koliko bio drndav teren po kojemu trčimo. Nije potrebno ulagati u novi sportski uložak.

Dobra potplata glavu čuva, pogotovo na teškom trail terenu.

Možete biti sigurni da vas Speedcross 4 potplata neće ostaviti na cjedilu. Riječ koja bi najbolje opisala potplatu je — agresivno. Kroz cijelu potplatu se protežu ripne koje izgledaju kao da su skinute s traktorske gume. Za dodatnu stabilnost se brine i Contagrip tehnologija. Kratak opis ove tehnologije bi bio da su dijelovi potplate napravljeni od različite gustoće i sadrže ripe različitih geometrija, ovisno o namjeni tenisice (cesta, mekane ili kamene staze…).

Tenisica se osjetno drugačije ponaša na različitim podlogama i ono što je meni bitno osjeti se podloga po kojoj se trči. Tako ćete osjetiti kamenje, blato, travu. Trčanje po blatu također nije problem jer se blato ne zadržava između ripni. Što se tiče trčanja s ovom tenisicom po asfaltu i sličnim podlogama, to je nešto što ne bih preporučio. Ripne će se tako brže izlizati, a i nekako je čudan osjećaj stabilnosti. Puno drugačiji nego u tenisicama za cestovno trčanje. Uglavnom dok ste s tenisicom na trail podlogama, na svome ste terenu.

Moj prvi susret sa Salomon tenisicom nije mogao bolje proći. Tenisica me u potpunosti osvojila te bih rekao uvjerila da je Salomon vrlo kvalitetan brand koji prvenstveno radi specifičnu opremu za zahtjevne terene. Model Speedcross 4 me niti jednom prilikom trčanja nije razočarao, a tijekom utrke na Jahorini pokazao kao tenisica u koju se možeš pouzdati da neće proklizati bez obzira koliko je blata pred tobom.

Sama cijena Speedcross 4 modela ovisno o boji te da li su tenisice trenutno na nekoj akciji ili ne. Tako se mogu pronaći po cijeni od 600 do 1.050,00 kuna. Moje tenisice su skroz crne te su nabavljene u trgovini Hervis gdje su u trenutku nabavke bile po cijeni od 699,00 kuna.

--

--